Meslek analizi

Mesleki statünüz nedir?

Hangi marka işitme cihazı kullanıyorsunuz?

Hangi marka işitme cihazı kullanıyorsunuz?

Phonak AutoSense OS

04/03/2022

Phonak AutoSense OS

Günümüzün hızlı ve “akustik olarak dinamik” dünyasında, özellikle işitme kaybı olan bir dinleyici için duymak, anlamak ve aktif bir şekilde konuşmaya katılmak zor olabilir. Hayat işitme cihazlarınız her sese otomatik olarak adapte olduğunda başlar. Ses her yanı kaplamakta olup bulunduğunuz yere göre sürekli olarak değişmektedir. Phonak işitme cihazlarını böylesine özel kılan ise AutoSense OS adındaki benzersiz işletim sistemidir. Phonak otomatik programı, mevcut ortamın akustik özelliklerine ve müşterilerin yararına dayalı olarak sorunsuz bir şekilde uyum sağlamak üzere tasarlanmıştır. Tüm yapmanız gereken cihazı açmaktır; kalanı otomatiktir.

İşitme kaybı olan dinleyiciler için her dinleme ortamında optimum ses kalitesi hem işitme cihazı üreticilerinin hem de işitme uzmanı profesyonellerinin her zaman hedefidir. Çeşitli dinleme durumlarında iyi işitme, işitme cihazı kullanıcıları için son derece önemli olarak derecelendirilir. Bunun günlük görevler ve dinleme ortamlarında işitme cihazı kullanımının memnuniyeti üzerinde doğrudan etkisi vardır.

İnsanlar bilinçli bir çaba harcamadan her gün ses sinyallerini doğal olarak sınıflandırır. Örneğin, telefon zili ile kapı zili çalma arasındaki farkı anlamak gibi veya telefonda konuştuğumuz kişinin sesini tanırız, kim olduğunu söyleriz. Çoğunlukla, bu tür bir sınıflandırma önemli bir zorluk teşkil etmez. Ancak ses yumuşak olduğunda, çevre gürültü olduğunda veya seslerin akustik yapısı çok benzer olduğunda sorunlar ortaya çıkmaya başlar. Bu durum bir işitme kaybı var ise daha da zorlaşır.

Önceki yıllarda, işitme cihazlarının ses işlemesi, tüm durumlar için kullanılan tek bir amplifikasyon ayarıyla sınırlıydı. Ancak, çevremizdeki ses ortamı dinamik olduğundan yalnızca bir amplifikasyon ayarına sahip bir işitme cihazının her ortamda maksimum fayda sağlaması mümkün değildi. İşitme cihazların da teknoloji geliştikçe, gürültü iptali, yankılanma, rüzgâr gürültüsü bastırma, geri besleme iptali ve yönlülük gibi ses temizleme özellikleri gibi gelişmeler oldu. Bu özellikler, ses ortamının analizine dayalı olarak uygun şekilde uygulandıklarında genel ses kalitesine ve konuşma anlaşılırlığına maksimum fayda sağlamaktadır.

Bu ses temizleme özelliklerini kalıcı olarak etkinleştirmek yerine, ortama göre seçici olarak uygulandığında etkileri en fazladır. Örneğin, gürültü engelleme sesi her yönden kalıcı olarak bastırıldığında kullanıcı yaklaşan trafiği duymayabilir. Bu nedenle farklı ortamlar için sistemde varsayılanlar ayarlanmalıdır.

Belirli dinleme ortamlarının akustik özelliklerine uyum sağlamak için manuel programlar ekleme olasılığı da elbette olmalıdır. Örneğin, çok yönlü mikrofon etkinleştirilmiş bir “günlük” program ve yönlü mikrofon etkinleştirilmiş bir “gürültü” programı gibi. Ancak birkaç manuel programa sahip olmak, işitme cihazı kullanıcıları için karmaşıklığa sebep olmaktadır. Be nedenle manuel programlara kıyasla otomatik olarak uyarlanabilir ses ayarlarına sahip cihazlar tercih edilmektedir.  Yapılan araştırmalarda kullanıcıların büyük çoğunluğu, çok çeşitli dinleme ortamlarında "tercih edilen" manuel bir programa kıyasla AutoSense OS'da dinlerken konuşmayı anlamada %20'lik bir iyileşme sağladığını dile getirmiştir. Herhangi bir ortamda en uygun ayarları seçmek için sorunsuz bir şekilde ayarlanabilen otomatik bir programa sahip olmak hem müşteriyi hem de işitme uzmanını çaba, zaman ve güçlüklerden tasarruf etmesini sağlar.

Her yerde zahmetsiz dinleme için tam otomatik

AutoSense OS, günlük dinleme durumlarınız göz önünde bulundurularak tasarlanmış olup nerede olursanız olun sesleri kusursuz bir biçimde uyarlar. Çevrenizi algılar ve işitme cihazlarınızı yol boyunca attığınız her adımda ayarlar. Her 0,4 saniyede bir çevredeki sesleri analiz eder ve gürültülü bir restoran, araba, konser salonu ya da evde olduğunuzu belirler. Ardından ses ortamınızla tam olarak eşleşme sağlayabilmek için 200'ü aşkın farklı ayar yaratmak amacıyla harmanlanmış çeşitli özelliklerden faydalanır. Hayat sizi nereye götürürse götürsün işitme cihazlarınızı manuel olarak ayarlamaya gerek kalmadan benzersiz işitme performansının keyfini çıkarabilirsiniz.

En çok ihtiyacınız olan yerlerde daha fazla işitme performansı

Gürültüde daha fazla anlama

İşitme cihazları olmadan dinleme durumuna kıyasla, gürültülü ortamlarda tek bir sese yaklaşarak konuşmayı anlamada %60 iyileşme,

Daha iyi konuşma anlama

Her dinleme durumu için en iyi ayarların otomatik seçilmesi sayesinde %20 daha iyi konuşmayı anlama,

Arabada işitme

Arabada sohbetleri dinlerken gösterilen çabada önceki teknolojiye kıyasla %37 düşüş,

Kısık sesleri işitme

Yeni ürünlerimiz sayesinde yumuşak konuşmaları anlamada önceki teknolojiye kıyasla %10 iyileşme

Doğal müzik deneyimi

Müzik ses kalitesi için en iyi işitme cihazı.

AutoSense Sky OS

Çocuklar ve gençler, yetişkinlere kıyasla daha aktif bir yaşama sahiptir. Zamanlarının büyük bir kısmını farklı dinleme durumlarında geçirirler. Phonak, özellikle bir ortamdan diğerine geçiş sırasında olası en iyi performans ve konforu yaşayabilmeleri için söz konusu durumlarla baş edebilmeye özel bir önem vermiştir.

Türünün ilk örneği pediatrik işletim sistemi ile en iyi ses kalitesi

AutoSense Sky OS, çocukların ve gençlerin benzersiz dinleme durumlarında optimum dinleme deneyimine sahip olmalarını sağlamak amacıyla özel olarak tasarlanmıştır. Bu durumlar arasında sınıflar, oyun sahası, müzik dinleme veya aile ve arkadaşlarla vakit geçirme yer almaktadır. Ayrıca bu teknoloji, yetişkinlere yönelik AutoSense OS sistemine kıyasla yüksek konuşma ve bağırma durumunda daha fazla konfor sunmaktadır.

AutoSense Sky OS, dinleme ortamını yakalayarak ve gerçek zamanlı analiz ederek daime en iyi ayarı seçer. Çocuklar ve gençler hayatın muhteşem maceralarına daha fazla odaklanabilir ve işi işitme cihazlarına bırakabilirler.

Yorumlar

Hiç mesaj bulunmadı

Görüşünü yaz