Meslek analizi

Mesleki statünüz nedir?

Hangi marka işitme cihazı kullanıyorsunuz?

Hangi marka işitme cihazı kullanıyorsunuz?

Cihaz Karşılaştırmada Kullanılan Özellikler ve Açıklamaları

29/06/2021
Cihaz Karşılaştırmada Kullanılan Özellikler ve Açıklamaları

Kanal Sayısı

Kimi işitme cihazlarının kanal sayısı 8 kanal kadarken kimi işitme cihazının kanal sayısı ise 20’dir. Aynı şekilde çocuk işitme cihazları ile yetişkin işitme cihazları arasındaki kanal sayısı da farklıdır. Bu fark büyük önem taşır. İşitme cihazı kanal sayısı cihazdan cihaza ve cihazı kullanacak bireyin yaş aralığına göre değişmektedir. Yaşınıza uygun olan kanal sayısına sahip cihazı kullanmak sizin için faydalı olacaktır.

Bant Sayısı

Bant; İşlem yapılacak frekans kesimini ifade etmektedir.

Pil Tipi

Tek kullanımlık ve şarj edilebilir işitme cihazı pilleri mevcuttur. Tek kullanımlık piller yıllardır kullanılırken, şarj edilebilir piller kullanım kolaylığı açısından tercih sebebidir. Her iki durumda da, her birinin artılarını ve eksileri vardır.

Pil No

Kullan at pil tipine sahip ürünü seçerseniz, aralarından seçim yapabileceğiniz çeşitli boyutlarınız vardır. Pil ne kadar küçükse, pil ömrü o kadar kısa olur. Ancak, daha küçük piller genellikle size daha küçük bir işitme cihazı sağlar. Sadece boyutun veya gücün sizin için önemli faktörler olup olmadığını belirlediğinizden emin olun.

Basma Düğmesi

Çoğu işitme cihazında basma düğmesi bulunur. Bununla birlikte, program değişiklikleri için bir basma düğmesinden daha fazlasını isteyebilirsiniz. Ayrıca bir ses seviyesi kontrolü de isteyebilirsiniz. Bu özelliklere izin vermek için daha büyük bir işitme cihazına ihtiyacınız olabilir. Günümüzde çoğu işitme cihazı, kullanıcının akıllı telefonunu kullanarak program ve / veya ses seviyesi değişiklikleri yapmasına da izin vermektedir.

IP Derecesi

IP68, alabileceğiniz en yüksek derecelendirmedir. İlk sayı toz ve partikül direncini gösterir (6). İkinci sayı nem direncidir (8). Nemli veya kirli ortamlarda çok zaman geçiriyorsanız veya terleme eğiliminiz varsa, bu önemli bir husus olmalıdır.

İOS ve Android uyumluluk

Cihazınıza doğrudan bağlanabilirsiniz. Bu özellik telefon görüşmelerini, sesli kitapları ve müziği doğrudan işitme cihazlarınıza aktarmanızı sağlar.

Bluetooth

Bluetooth özellikli  işitme cihazlarını bluetooth özelliği olan elektronik cihazlarınıza (mobil telefon, bilgisayar ve televizyon vb.) kablosuz olarak bağlayabilirsiniz. Bu sayede işitme cihazlarınızı kablosuz kulaklık olarak kullanalarak sesleri direkt kaynağından maksimum kalitede duyarsınız.

İvme Ölçer

Cihaza yerleştirilen bir sensör sayesinde ivmeyi ölçebilir.

Eller Serbest Arama

Artık telefonun çaldığını doğrudan işitme cihazlarında duyabilirsiniz. Aynı zamanda Cihaz üzerindeki düğmeye basarak gelen çağrıları cevaplama veya reddetme seçeneğine de sahipsiniz. Odanın diğer tarafında olsanız bile telefonunuza ulaşmak zorunda değilsiniz , işte bu eller-serbest özelliğidir.

Program Düğmesi

İşitme Cihazı, farklı ses işlemleme programları arasında geçiş yapılmasına izin veren bir basma düğmesine sahiptir.

Ses kontrol Düğmesi

Cihaz üzerindeki bu düğme sayesinde parmağınızlar ses seviyesini artırıp azaltabilirsiniz.

Suya Dayanıklı Kaplama/Nano Kaplama

İşitme cihazlarının dış gövdesine uygulanan extra bir hidrofobik malzeme katmanı mevcuttur.Bazen bu kaplama iç bileşenlerede uygulanır. İşitme cihazının kaplanması cihazı su geçirmez veya tamamen suya dayanıklı yapmaz.

Ayar Senkronizasyonu

Bu özellik her iki işitme cihazının da sesi aynı şekilde işlemesini sağlar. Bir işitme cihazı sese veya konuşmaya yanıt olarak işlemesini değiştirirse diğer işitme cihazına kablosuz bir sinyal gönderir, böylece her ikiside sesi aynı şekilde işler.

Otomatik Telefon Programı

Yanlarına bir telefon  yerleştirildiğinde algılayabilir ve otomatik olarak bir telefon programına geçebilir.Bu ayarda işitme cihazları arka plandaki gürültüyü azaltır ve telefon sesini artırır.Telefon  kulağa yakın tutulduğunda telefon programınızı otomatik olarak seçer.

Feed-Back/Ötme Sesi Baskılayıcı

Güçlendirilen sesin "sızmasından" kaynaklanır. Ayrıca kulak kanalında çok fazla kulak kiri bulunması durumunda da ortaya çıkabilir. İşitme cihazının mikrofonunun yakınındaki nesneler de bu duruma yol açabilir.Bu özellik sayesinde bu ötme sesi otomatik olarak baskılanır.

Telecoil

Isitme cihazinda bulunan Telecoil bazi yardimci dinleme üniteleri araciligi ile yönlendirilen manyetik ses dalgasini isitilebilir sese dönüstürmeye yarar. Örnek olarak telefon ahizesinde bulunan bobin vasitasi ile gönderilen ses dalgalari telecoil tarafindan toplanir ve isitilebilir ses haline dönüstürülür.

Frekans Sıkıştırma

Yüksek frekans seslerin sıkıştırılıp işitilebilen alanlara taşınması amacıyla tasarlanmıştır. Kırılma noktasının altındaki frekanslar hiçbir şekilde sıkıştırılmaz veya değiştirilmez. Bu uygulama ile yüksek frekanslı sesler minimum düzeyde etkilenir. Çocuk sesleri, kuş cıvıltıları ve saat alarmları gibi yüksek enerjili sesler tekrar işitilebilir. Bu sayede konuşmaları anlamak daha kolaylaşır.

Gürültü Azaltma

Etraftaki gürültüleri kazancı azaltmadan baskılar. Yorulmadan, rahatsız olmadan konforlu işitme sağlar.

Ani  Gürültü Azaltma

Keskin ve yüksek seviyedeki sesleri kesmeden baskılar. Ortamdaki diğer sesleri etkilemediği için konforlu netlikte duyum sağlar. Yankılı ortamlarda gerçek sesten yankıyı ayırarak daha net ses düzeyi sağlar.

Tinnitus Yöneticisi

Gün boyunca tinnitus rahatsızlığını ortadan kaldırmak için özel ihtiyaçlarınızla tam olarak eşleşen ses terapisi temelinde tinnitus yönetim planını özelleştirmenize olanak tanır.

Rüzgar Sesi Azaltma

Rüzgar sesini algılar ve baskılar. Rüzgarlı havalarda işitme cihazı kullananlar doğanın sesini duymakta zorlanırlar.

Hareket Sensörü

Hareket sensörü çipiyle çalışan bir özellik. Bu çip şuan sadece şarj edilebilir cihazlarda bulunmaktadır. 

Peki Hareket Sensörlü işitmenin bize faydası nedir? Kişi yolda yürürken hem yanındaki kişiyi daha rahat duyabilsin hemde çevredeki sesi kendi güvenliği için duyabilsin diye geliştirilmiş bir özelliktir. 

Yönlülük

İşitme cihazının sahip olduğu mikrofonların tür ve sayısına bağlı olarak, işitme cihazı belirli yönlerden gelen sesleri diğer yönlerden gelen sesleri azaltarak arttırabilir. Bu işitme cihazı kullanıcılarının doğrudan önündeki bir hoparlöre odaklanmada ve kullanıcıya farklı seslerin nereden geldiği hakkında bilgi verir.

Yankı Azaltma

Yankı etkisinin azalmasıyla daha iyi anlama sağlar. Yankı etkisi azaltılır.

Manuel Program Sayısı

Manuel olarak ayarlanabilen dinleme programlarının sayısıdır.

FM Sistemi

FM sistemi sesi kaynağından direkt olarak kulağa aktaran kablosuz bir sistemdir.

Mikrofon, genellikle dinlemek istediğiniz bir kişinin sesi olan sinyali alır. Verici daha sonra bu sinyali radyo dalgaları aracılığıyla direkt olarak FM alıcısına gönderir. FM alıcısı ise işitme cihazına bağlıdır.

CROS Sistemi

Tek taraflı işitme kayıplılarda kullanılan bir yöntemdir. Duymayan kulağın kepçesine bir mikrofon yerleştirilir.  Mikrofonla hoparlör arasında kablolu veya kablosuz bağlantı kurulur. Böylece, duymayan tarafa gelen sesler, iyi duyan kulağa aktarılır.

Uzaktan Ayarlamalar

Uzaktan işitme cihazlarına ayar yapabilmeyi sağlayan bir programdır.

Uzaktan kumanda

İşitme cihazlarınızı tek düğme dokunuşu ile kontrol etmenize olanak sağlar.

Uzaktan Mikrofon

Doğrudan sesleri kullanıcıların işitme cihazlarına aktarabilmeyi sağlar.

TV Aksesuarı

TV ve diğer ses kaynaklarına doğrudan bağlantısını destekleyen basit bir tak ve çalıştır arayüzüdür. Kurulum ve kullanımı basitleştirmek için tasarlanmıştır. Tıpkı kablosuz kulaklık kullanmak gibidir.